Każdy zrecenzowany przez nas VPN został poddany rozbudowanemu i sprawiedliwemu procesowi testowania. Tutaj dowiesz się, jak dokładnie nasi eksperci testują oraz oceniają usługi VPN, jak działa nasz system ocen i dlaczego warto nam zaufać.

Dlaczego warto zaufać naszym recenzjom usług VPN

Wszystkie 62 usługi VPN na naszej stronie internetowej zostały poddane rozbudowanemu i uczciwemu programowi testów, zapewniającemu, że każdy VPN jest traktowany dokładnie tak samo.

Zaprojektowaliśmy nasz system, aby mieć pewność, że polecamy wyłącznie najlepsze sieci VPN.

Wybraliśmy te 62 VPN-ów po przeanalizowaniu danych sklepów z aplikacjami mobilnymi, w celu identyfikacji najpopularniejszych usług VPN oraz wzięciu pod uwagę sieci często wspominanych przez innych ekspertów z branży.

Nasz proces testowania VPN-ów jest w pełni transparentny. Każda recenzja sieci VPN obejmuje jej oceny we wszystkich kategoriach. Co więcej, uzyskane przez nas wyniki są możliwe do odtworzenia na własną rękę – wystarczy postępować zgodnie z naszym procesem testowania.

1. Pełna niezależność

W Top10VPN.com jesteśmy dumni z naszej prawdziwej, 100% niezależności redakcyjnej. Co to oznacza?

  • Nigdy nie akceptujemy pieniędzy za recenzję VPN-u.
  • Nigdy nie akceptujemy pieniędzy za poprawę oceny VPN-u.
  • Nigdy nie akceptujemy konta testowego od usługi VPN.

Brak konfliktu interesów

W przeciwieństwie do wielu innych stron z recenzjami VPN-ów witryna Top10VPN stanowi naszą niezależną własność i jest całkowicie odrębna od wszystkich sieci VPN. Nie ma więc żadnego konfliktu interesów ani żadnego nacisku ze strony inwestorów, aby zmienić recenzję na bardziej pozytywną.

Koncentracja na VPN-ach

Jesteśmy całkowicie skupieni na usługach VPN oraz kwestiach prywatności i bezpieczeństwa online. Nie interesują nas produkty w innych obszarach technologicznych. Oznacza to, że możemy poświęcić cały nasz czas i zasoby na tworzenie najlepszych recenzji VPN-ów i wartościowych porad dla Ciebie.

Sami kupujemy subskrypcje

W trosce o całkowitą bezstronność kupujemy nasze własne subskrypcje dla każdego, testowanego VPN-u. Od momentu założenia firmy w 2016 roku Top10VPN.com wydaliśmy ponad 102.000 zł na same subskrypcje VPN-ów.

Finansowanie przez naszych czytelników

Jesteśmy całkowicie finansowani przez Was, naszych czytelników. Sprawdź nasze szczegółowe, przejrzyste wyjaśnienie tego, w jaki sposób zarabiamy, jeśli chcesz poznać szczegóły.

2. Eksperckie recenzje

Wszystkie recenzje VPN-ów i przewodniki  na Top10VPN są stworzone przez naszych ekspertów VPN, którzy oferują dogłębną wiedzę oraz lata doświadczenia w branży VPN.

Oto krótkie noty biograficzne naszych autorów opisujące ich doświadczenie w branży VPN:

  • Simon Migliano – jego badania z zakresu cyberbezpieczeństwa były udostępniane przez dziesiątki najważniejszych publikacji informacyjnych, a jego bieżące badania na temat wyłączeń Internetu są regularnie cytowane w dokumentach z zakresu polityki publicznej i pracach naukowych.
  • JP Jones – ma ponad 25 lat doświadczenia w zakresie inżynierii oprogramowania i sieci. Chętnie dzieli się swoją obszerna wiedza na temat protokołów VPN i bezpieczeństwa sieci na łamach wielu publikacji online.
  • Callum Tennent – oferuje lata doświadczenia jako tester produktów. Nadzorował i przeprowadzał bezstronne testy szeregu różnych produktów z branży technologicznej, a także koordynował tego rodzaju badania dla wielu globalnych publikacji.

Mamy również wewnętrzny zespół ekspertów ds. recenzowania produktów składający się z inżynierów, analityków danych oraz specjalistów w dziedzinie cenzury Internetu, którzy gromadzą dane i pomagają w tworzeniu treści. Recenzje i wskazówki na naszej stronie internetowej są wynikiem ich wspólnych wysiłków.

Siedmiu członków zespołu analitycznego Top10VPN.com pozuje i uśmiecha się do zdjęcia

Nasz zespół badający VPN-y.

3. Oryginalne badania

W przeciwieństwie do innych stron z recenzjami VPN-ów własnoręcznie badamy i testujemy usługi VPN, aby ocenić ich wydajność. Nasze recenzje są wynikiem szczegółowych testów oraz analiz przeprowadzonych z użyciem własnych i zewnętrznych narzędzi.

Mężczyzna siedzący przy biurku testuje prędkość VPN-u na laptopie i analizuje arkusz z wynikami testów prędkości na iMacu.

Wszystkie testy prędkości VPN-ów przeprowadzamy ręcznie.

Przykładowo, używamy autorskiego narzędzia testowego do Kill Switch, aby przeprowadzić testy obciążeniowe funkcji Kill Switch wszystkich VPN-ów. Uzyskane przez nas wyniki zostały przyjęte przez wiele sieci VPN (w tym PrivateVPN) i przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa ich produktu.

Więcej informacji na temat naszej metodyki testowania VPN-ów znajdziesz w dedykowanej sekcji tej strony.

4. Aktualne dane

Z czasem wydajność VPN-u może ulec zmianie. Nawet jeśli dana sieć odblokowuje amerykańskiego Netflixa w tym tygodniu, może nie działać w przyszłym. Co więcej, usługi VPN nieustannie dodają nowe funkcje w odpowiedzi na nowe cyberzagrożenia.

Aby zapewnić, że nasze recenzje VPN-ów pozostają dokładne oraz aktualne, nasz zespół nieustannie testuje sieci VPN i odświeża nasze treści. Każda opublikowana przez nas recenzja jest aktualizowana raz w tygodniu przez cały okres jej obecności na stronie. Początkowe przygotowanie recenzji wymaga często ponad 40 godzin testów, a każdego miesiąca spędzamy nad jej aktualizacją jeszcze więcej czasu.

Baza danych z wynikami testów prędkości usług VPN pokazująca częstotliwość testów.

Testujemy wszystkie usługi VPN co tydzień, aby mieć pewność, że nasze dane są dokładne i wiarygodne.

Nasi eksperci VPN są dobrze zaznajomieni ze wszystkimi zrecenzowanymi usługami VPN na stronie. Nieustannie powtarzają testy prędkości, sprawdzają, czy sieci nadal odblokowują platformy streamingowe, aktualizują kluczowe informacje, cenniki oraz dziesiątki innych punktów danych.

5. Spójne środowisko testowe

Aby mieć pewność, że nasze recenzje VPN-ów są sprawiedliwe i bezpośrednio porównywalne, przeprowadzamy wszystkie badania w spójnym środowisku testowym. Oznacza to, że wszystkie sieci VPN są ręcznie testowane z Nowego Jorku na standaryzowanym sprzęcie z najnowszymi wersjami systemów operacyjnych.

Co więcej, każdy VPN jest testowany w niezależnej maszynie wirtualnej, aby zapobiec interakcjom z innym zainstalowanym oprogramowaniem i ograniczyć możliwość uzyskania niedokładnych rezultatów. Takie podejście istotnie poprawia spójność oraz porównywalność wyników naszych testów.

Oto lista urządzeń testowych, z których korzystamy oraz wersje ich systemów operacyjnych:

  • Lenovo T480 i Lenovo T480s (Windows 10 oraz Ubuntu Linux 20.04)
  • Apple MacBook Pro 2017 Core i5 (macOS Ventura)
  • Samsung Galaxy S9 i Samsung Galaxy A8 (Android 12)
  • Apple iPhone 11 (iOS 16)
  • Amazon Fire TV Stick trzeciej generacji
  • Apple TV 4K pierwszej generacji
  • Google Chromecast z Google TV
  • Sony PS5
Szereg różnych urządzeń elektronicznych, w tym komputerów i urządzeń streamingowych

Pełen zakres urządzeń, które wykorzystujemy do testów sieci VPN.

Korzystanie ze standaryzowanej kolekcji urządzeń pozwala nam kontrolować zmienne dotyczące ich wydajności. Dzięki temu wszelkie odnotowane różnice możemy przypisać wyłącznie sieci VPN.

Wireshark

Wireshark to oprogramowanie do inspekcji pakietów, które pozwala nam przeanalizować ruch internetowy do lub z określonego urządzenia.

Zrzut ekranu z oprogramowania Wireshark umożliwiającego wykrycie nieszyfrowanego ruchu

Tutaj widać, jak powinien wyglądać prawidłowo zaszyfrowany ruch przechwycony przez narzędzie do inspekcji pakietów, takie jak Wireshark.

Wireshark umożliwia nam sprawdzenie, czy VPN faktycznie szyfruje Twój ruch. Niezaszyfrowany ruch będzie czytelny w Wireshark, podczas gdy zaszyfrowany ruch będzie nieczytelny.

Narzędzie do testowania wycieków z VPN-u i z torrentów

Stworzyliśmy własne narzędzie do testowania szczelności VPN-ów.

Test wycieków VPN wykrył wyciek geolokalizacji

To wykazałby test, jeśli Twój VPN dopuszcza do wycieków danych geolokalizacyjnych.

Jest ono w stanie dokładnie wskazać wycieki IP, DNS, WebRTC oraz geolokalizacji, a także wycieki IP i DNS podczas pobierania torrentów.

Korzystamy również z zewnętrznego narzędzia ipleak.net oraz dnsleaktest.com, aby zweryfikować wyniki uzyskane przez nasze własne.

Narzędzie to testowania funkcji Kill Switch

Stworzyliśmy również wyjątkowe narzędzie do testowania funkcji Kill Switch VPN-ów – nie znajdziesz w sieci drugiego takiego.

Pozwala nam sprawdzić wycieki IP podczas zmiany serwera VPN lub w razie nagłego zerwania połączenia z Internetem. Dobry Kill Switch zapobiegnie wyciekom i przejdzie nasz test.

Narzędzie do testowania blokerów reklam i trackerów

Wiele VPN-ów oferuje obecnie blokery reklam i trackerów. Aby sprawdzić ich skuteczność, korzystamy z d3ward, doskonałego narzędzia z otwartym kodem źródłowym, dostępnego na GitHub.

Wyniki testu wbudowanego blokera reklam IVPN. Poradził sobie doskonale.

IVPN, widoczny powyżej oferuje jeden z najlepszych blokerów reklam na rynku.

Przeprowadzamy dziesiątki testów, aby określić, które reklamy i trackery VPN jest w stanie zablokować, a które nie. Następnie narzędzie podaje procentowy wynik informujący, jak dobrze działa dany bloker.

εxodus

εxodus to platforma umożliwiająca audyt prywatności aplikacji na Androida. Sprawdzamy za jego pomocą wszystkie aplikacje VPN na Androida, aby dowiedzieć się z ilu trackerów i uprawnień korzystają. εxodus informuje również, na co pozwalają te uprawnienia oraz jak bardzo są niebezpieczne.

Wynik testu uprawnień aplikacji na Androida. IP Vanish wymaga 11 uprawnień – to stosunkowo dużo.

Niektóre uprawnienia w aplikacjach na Androida są konieczne dla prawidłowego działania VPN-u, ale 11 widocznych w przypadku IP Vanish to zdecydowanie za dużo.

Choć niektóre mogą absolutnie konieczne, aby aplikacja VPN mogła funkcjonować, inne są niepotrzebne. Idealny VPN na Androida powinien mieć jak najmniej trackerów i uprawnień.

Narzędzia do testów prędkości

Korzystamy z dwóch różnych narzędzi do testowania prędkości VPN-ów:

  1. speedtest.net
    ExpressVPN połączony z najbliższym serwerem zanotował na speedtest.net imponującą prędkość pobierania wynoszącą 99,41 Mb/s

    speedtest.net to jedno z najpopularniejszych narzędzi do testowania prędkości Internetu – właśnie dlatego z niego korzystamy.

    Pierwsze to speedtest.net, najpopularniejsze narzędzie świata do testowania prędkości Internetu. Monitoruje ono Twoje połączenie, aby zmierzyć prędkość pobierania, wysyłania oraz czas ping. Korzystamy z niego, aby obliczyć różnicę między prędkościami naszego połączenia internetowego z włączonym i wyłączonym VPN-em, podobnie jak zrobiłby to każdy, zwykły użytkownik usługi VPN.

  2. Nasze własne narzędzie do testowania prędkości
    Korzystamy również z naszego własnego narzędzia do testowania prędkości. Nieustannie przeprowadza ono testy prędkości najpopularniejszych VPN-ów, które zrecenzowaliśmy.

    Zrzut ekranu z narzędzia Top10VPN.com do testowania prędkości przedstawiający historyczne prędkości pobierania pięciu popularnych VPN-ów podczas połączenia z serwerem w Nowym Jorku

    Korzystając z naszego narzędzia, możesz porównać do pięciu VPN-ów jednocześnie, aby zobaczyć historyczne wyniki do dwóch miesięcy wstecz.

    Wynajmujemy sieć 113 serwerów w 11 lokalizacjach dookoła świata i testujemy na nich 15 VPN-ów 24/7, zbierając dane dot. prędkości kilka razy dziennie. Informacje są prezentowane na żywo, w formie wykresów, co pozwala nam porównać do pięciu VPN-ów jednocześnie na dowolnym połączeniu.

Kontrola pod kątem wirusów

Korzystamy z virustotal.com, aby upewnić się, że pliki instalacyjne wszystkich VPN-ów są wolne od wirusów.

Wyniki testu na obecność wirusów przeprowadzonego na pliku instalacyjnym TorGuard – VPN okazał się wolny od wirusów

Pliki instalacyjne VPN-ów mało kiedy zawierają wirusy, ale to nadal bardzo ważny test.

VirusTotal analizuje przekazane mu pliki i porównuje ich zawartość z kompleksowymi bazami danych znanych wirusów oraz innego rodzaju zagrożeń.

Jak testujemy i oceniamy usługi VPN

Stosujemy dwie kategorie ocen usług VPN: oceny ogólne i oceny przypadków użycia.

Oceny ogólne sieci VPN są obliczane na podstawie ustalonego zestawu kryteriów istotnych dla wszystkich użytkowników. Z kolei oceny przypadków użycia dotyczą bardziej specyficznych aspektów, np. poszczególnych urządzeń lub regionów.

Oceny ogólne

Ocena ogólna widoczna we wszystkich recenzjach VPN-ów opiera się na stałym zestawie dziewięciu kategorii testowych. Na poniższym wykresie znajdziesz szybki przegląd tych kategorii wraz z uwzględnieniem ich procentowego udziału w ocenie ogólnej VPN-u: Wykres kołowy prezentujący strukturę systemu ocen Top10VPN. Prywatność i przechowywanie logów oraz Prędkość to najważniejsze kategorie, każda stanowi po 20% oceny ogólnej. Kategorie Zabezpieczenia i funkcje oraz Lokalizacje serwerów składają się na 15% oceny ogólnej każda. Streaming, Łatwość użytkowania oraz Pobieranie torrentów mają po 10%, a Obsługa klienta i Omijanie cenzury po 5%. Każda kategoria jest oznaczona innym kolorem.

Wszystkie sieci VPN uzyskują również ocenę pod względem Opłacalności, ale nie jest ona uwzględniana w ostatecznej ocenie ogólnej. Uważamy, że koszt to kwestia subiektywna – coś, co jest drogie dla jednego użytkownika, jest przystępne dla drugiego. Dana ocena jest dostępna, po prostu, aby umożliwić Ci porównanie jednego VPN-u do drugiego.

W poniższej sekcji szczegółowo opisujemy, jak testujemy usługi VPN w każdej w dziewięciu kategorii testowych. Zdradzamy również, jak wyniki naszych badań przeliczamy na ocenę w 10-stopniowej skali.

1. Prywatność i przechowywanie logów (20% oceny ogólnej)

Polityka przechowywania logów to jeden z kluczowych atrybutów usługi VPN. Jeśli sieć gromadzi zbyt dużo danych, Twoja tożsamość może zostać ujawniona, gdy haker lub sąd uzyska dostęp do serwerów Twojego usługodawcy VPN.

Jak testujemy

Czytamy polityki przechowywania logów usług VPN bardzo wnikliwie, aby w pełni zrozumieć, jakie dane zapisują poszczególne sieci, gdzie je przechowują oraz jak długo.

Wszystkie te punkty danych są zestawiane i sortowane według kategorii oraz czasu przechowywania (od czasu trwania sesji po czas nieokreślony).

Następnie zwracamy uwagę na jurysdykcję VPN-u, ewentualne przeszłe kontrowersje oraz dostęp do funkcji pomocnych w zachowaniu prywatności użytkownika. Najważniejsze są tu serwery bezdyskowe, ponieważ nie przechowują one żadnych danych po zakończeniu sesji VPN.

Aby zachować spójność, wielu testerów bada politykę przechowywania logów niezależnie, co minimalizuje ryzyko błędu ludzkiego.

Zrzut ekranu z polityki prywatności CyberGhost

Zrzut ekranu z polityki prywatności CyberGhost.

Jak oceniamy

Aby zapewnić precyzyjne i dokładne oceny, stosujemy specjalny kalkulator.

Kategoria Prywatność i przechowywanie logów dzieli się na następujące podkategorie:

  • Rejestrowane dane: 60%
  • Historia: 20%
  • Jurysdykcja: 10%
  • Wiarygodność: 5%
  • Funkcje poprawiające prywatność: 5%

Każda polityka przechowywania logów zaczyna z oceną 10/10. Gdy wpisujemy rejestrowane dane do kalkulatora, narzędzie automatycznie odejmuje punkty w zależności od wagi problemu. Przykładowo, gromadzenie danych, które nie mogą zostać przypisane do Twojej aktywności online, skutkuje odjęciem jedynie 0,1 pkt.

Natomiast zapisywanie znaczników czasu lub łącznej ilości zużytej przepustowości to poważniejsze przewinienia, które spowodują utratę 0,5 pkt. Najgorsze rodzaje logów, takie jak przechowywanie zapytań DNS lub Twojego prawdziwego adresu IP przez czas nieokreślony skutkuje natychmiastowym obniżeniem oceny o 9,9 pkt.

Nie jesteśmy w stanie dokładnie opisać działania naszego kompleksowego kalkulatora ocen prywatności i przechowywania logów na tej stronie, ale poniższa skala powinna zapewnić Ci ogólny zarys tego, co oznaczają poszczególne oceny:

  • 0,1 – 3,0: Poważne zagrożenie dla prywatności. Gromadzi za dużo danych umożliwiających identyfikację użytkowników – Twoja prywatność może być narażona na niebezpieczeństwo podczas korzystania z tego VPN-u.
  • 3,1 – 5,9: Znaczące zagrożenie dla prywatności. Zbieranych jest za dużo danych i są one przechowywane zbyt długo. Jeśli do tego VPN znajduje się w niesprzyjającej jurysdykcji, Twoja prywatność może być narażona na niebezpieczeństwo.
  • 6,0 – 7,9: Niewielkie zagrożenie dla prywatności. Nie jesteśmy do końca zadowoleni z tego, jakie dane są gromadzone, w jaki sposób są przechowywane lub jak długo. Jurysdykcja może być nie najlepsza, a VPN prawdopodobnie nie został poddany audytowi ani nie miał okazji sprawdzić się w sądzie.
  • 8,0 – 9,4: Wysoki poziom prywatności. To godny zaufania VPN, gromadzący minimalną liczbę logów. VPN jest prawdopodobnie zlokalizowany w raju danych i przeszedł audyt, który udowodnił prawdziwość zapewnień w jego polityce prywatności.
  • 9,5+: Najlepsze w swojej klasie zabezpieczenia prywatności. VPN ma praktycznie idealną politykę przechowywania logów. Gromadzi jedynie pewne metadane (jeśli w ogóle) na bardzo krótki okres. Jest zlokalizowany w bezpiecznej jurysdykcji, korzysta wyłącznie z serwerów RAM, przeszedł kilka audytów zewnętrznych lub udowodnił swoje zapewnienia w sądzie.

2. Prędkość (20% oceny ogólnej)

Prędkość VPN-u określa, jak szybko usługa może pobierać dane i wysyłać je do Internetu. Szybki VPN umożliwia błyskawiczny dostęp do stron internetowych oraz streaming bez zakłóceń.

Jak testujemy

Mierzymy prędkości VPN-u za pomocą autorskiego narzędzia do testów prędkości. Nie używamy w tym celu oprogramowania podmiotów trzecich, ponieważ może ono zakłamać wyniki.

Korzystając z naszego połączenia o prędkości 100 Mb/s, zapisujemy prędkość na połączeniu z serwerami VPN w ośmiu krajach, na pięciu kontynentach. Serwery te są zlokalizowane na Zachodnim i Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, w Australii, Brazylii, Kanadzie, Niemczech, Japonii, Afryce Południowej oraz Wielkiej Brytanii.

Przeprowadzamy te testy ręcznie, trzy razy w tygodniu, przez miesiąc, co daje mam 12 wyników na lokalizację serwera. Następnie obliczamy średnią prędkość, aby zredukować wpływ anomalnych wyników.

Test prędkości Internetu z ExpressVPN za pomocą naszego autorskiego narzędzia do testów prędkości.

Każdy VPN jest ręcznie testowany za pomocą naszego autorskiego narzędzia do testów prędkości VPN-ów.

Jak oceniamy

Ocena w tej kategorii jest obliczana na podstawie zebranych przez nas danych. Wpisujemy surowe dane dot. prędkości do naszego specjalnego kalkulatora, który automatycznie wylicza ogólną ocenę prędkości na 10-stopniowej skali.

Niniejsza kategoria dzieli się na następujące podkategorie:

  • Prędkość pobierania: 80%
    • Lokalna (Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych): 40%
    • Stany Zjednoczone (Zachodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych): 10%
    • Wielka Brytania: 10%
    • Australia: 5%
    • Brazylia: 5%
    • Kanada: 5%
    • Japonia: 5%
  • Lokalna prędkość wysyłania (Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych): 10%
  • Ping: 10%
    • Lokalny (Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych): 6%
    • Wielka Brytania: 4%

Prędkość pobierania jest najważniejsza, ponieważ wpływa na większość działań w sieci, np. streaming filmów. Zwracamy też większą uwagę na połączenia lokalne, ponieważ są używane częściej.

Dla każdej lokalizacji VPN rozpoczyna z oceną prędkości wynoszącą 0. Punkty przyznajemy na podstawie jego wydajności.

Przykładowo, VPN może uzyskać maksymalnie 40 punktów za prędkości na serwerach lokalnych, jeśli jego prędkość utrzyma się powyżej 95 Mb/s, 36 punktów za prędkość między 94-90 Mb/s, 32 punkty za 89-85 Mb/s itd. VPN nie otrzyma żadnych punktów za lokalizację, jeśli prędkość spadnie poniżej 25 Mb/s.

Nie jesteśmy w stanie dokładnie opisać działania naszego kompleksowego kalkulatora ocen prędkości na tej stronie, ale poniższa skala powinna zapewnić Ci ogólny zarys tego, co oznaczają poszczególne oceny:

  • 0,1 – 3,9: Bardzo niska wydajność. Zarówno prędkość pobierania, jak i wysyłania znacznie spadły (80% lub więcej poniżej prędkości połączenia bazowego) na wszystkich serwerach testowych. Czasy ping również są gorsze (ponad 200 ms).
  • 4,0 – 4,9: Niska wydajność charakteryzuje się istotnym spadkiem prędkości pobierania oraz wysyłania (60-80% poniżej prędkości połączenia bazowego) na większości serwerów testowych. Czasy ping są stosunkowo wysokie (między 150-200 ms).
  • 5,0 – 6,9: Przeciętna wydajność. Prędkości pobierania i wysyłania spadły (30-60% poniżej prędkości połączenia bazowego). Czasy ping są akceptowalne (między 100-150 ms).
  • 7,0 – 8,9: Dobra wydajność. Spadek prędkości był minimalny (10-30% poniżej prędkości połączenia bazowego). Czasy ping są niskie (poniżej 100 ms) na większości serwerów testowych.
  • 9,0 – 9,8: Doskonała wydajność. Redukcja prędkości jest znikoma (poniżej 10% prędkości połączenia bazowego) na wszystkich serwerach testowych. Czasy ping są bardzo niskie (poniżej 50 ms).
  • 9,9 – 10,0: Wybitna wydajność. Prawie niewykrywalny spadek prędkości (mniej niż 5% poniżej prędkości połączenia bazowego) i wyjątkowo niskie czasy ping (poniżej 10 ms) na wszystkich serwerach testowych.

3. Zabezpieczenia i funkcje (15% oceny ogólnej)

Jedna z najważniejszych funkcji VPN-u to zapewnienie szyfrowanego połączenia, które zapobiega nieupoważnionemu monitorowaniu Twojej aktywności w sieci. Niewystarczające zabezpieczenia mogą narazić Cię na różne zagrożenia, takie jak wycieki danych lub ataki man-in-the-middle.

Jak testujemy

Korzystamy z następujących narzędzi, aby ocenić zabezpieczenia i funkcje usługi VPN:

Wireshark

Testujemy protokoły połączenia i szyfrowanie VPN-u za pomocą narzędzia Wireshark: Szyfrowanie AES-256 stanowi złoty standard, chociaż AES-128 również jest dopuszczalne.

Jeśli chodzi o protokoły, OpenVPN lub nowszy WireGuard są najszybsze i najbezpieczniejsze, ale IKEv2 to również dobra alternatywa.

Gdy VPN jest włączony, nie powinien pokazywać w Wireshark nic, poza zaszyfrowanym ruchem. Jeśli widać coś więcej, to znaczy, że VPN w którymś momencie zawiódł.

Własne narzędzie do testowania wycieków IP i DNS

Korzystamy z naszego narzędzia do testowania szczelności VPN-ów, aby upewnić się, że usługa działa prawidłowo, a następnie porównujemy uzyskane wyniki z danymi na innych stronach dla większej precyzji (np. ipleak.net lub dnsleaktest.com).

Własne narzędzie do testowania funkcji Kill Switch VPN

Choć testujemy wiele różnych, dodatkowych funkcji, tylko jedna jest obowiązkowa – Kill Switch. Sprawdzamy ją za pomocą naszego własnego narzędzia. Musi ona zapobiegać wyciekom IP, gdy połączenie z Internetem zostanie nagle zerwane.

Luki w zabezpieczeniach podczas zmiany lokalizacji serwerów nie są idealne, ale mogą zostać wybaczone, jeśli aplikacja VPN ostrzega o tym przed przełączeniem.

Narzędzie do testowania blokerów reklam i trackerów

Wiele VPN-ów oferuje obecnie blokery reklam i trackerów. Aby sprawdzić ich skuteczność, korzystamy z d3ward, doskonałego narzędzia z otwartym kodem źródłowym, dostępnego na GitHub.

Przeprowadzamy dziesiątki testów, aby określić, które reklamy i trackery VPN jest w stanie zablokować, a które nie. Następnie narzędzie podaje procentowy wynik informujący, jak dobrze działa dany bloker.

Jak oceniamy

Opracowaliśmy listę kluczowych funkcji, które mają największy wpływ na ocenę VPN-u w tej kategorii. Najważniejsze z nich to dostępność protokołów OpenVPN i WireGuard oraz możliwość wyboru szyfru AES-256 lub ChaCha20.

Na podstawie uzyskanych przez nas wyników przyznajemy więcej punktów VPN-om, które pomyślnie zaszyfrowały cały ruch internetowy (co zostało potwierdzone przez Wireshark), zapobiegły wyciekom IP podczas przerw w połączeniu oraz zablokowały ładowanie złośliwych adresów URL w naszym teście blokera reklam i trackerów.

Ponadto, oceniamy szereg innych funkcji, w tym dostęp do dedykowanych adresów IP, serwerów multi-hop, dzielonego tunelowania oraz Tor over VPN.

Nie jesteśmy w stanie dokładnie opisać działania naszego kompleksowego kalkulatora ocen zabezpieczeń i funkcji na tej stronie, ale poniższa skala powinna zapewnić Ci ogólny zarys tego, co oznaczają poszczególne oceny:

  • 0,1 – 3,0: Poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Nie jest w stanie zaszyfrować danych, dopuszcza do wycieków IP i DNS. Nie ma ważnych funkcji takich jak Kill Switch.
  • 3,1 – 5,9: Istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Korzysta z przestarzałych protokołów, nie jest w stanie zdać testu szczelności i oferuje tylko jeden, dość podstawowy rodzaj zabezpieczeń.
  • 6,0 – 7,9: Przeciętne zabezpieczenia. Funkcjonalna usługa, ale brakuje jej zaawansowanych funkcji takich jak różne protokoły i zaawansowane szyfrowanie. Oferuje za to skuteczny Kill Switch.
  • 8,0 – 9,4: Dobre zabezpieczenia. Korzysta z protokołów z otwartym kodem źródłowym oraz szyfrowania ChaCha20 lub AES-256. VPN zdał test szczelności i zapewnia skuteczne zabezpieczenia takie jak Kill Switch czy dzielone tunelowanie.
  • 9,5+: Niezawodne zabezpieczenia. Najlepsze w swojej klasie usługi VPN, które konsekwentnie gwarantują szereg najbezpieczniejszych i niezłamanych do tej pory szyfrów. Zwykle oferują zintegrowane, przydatne funkcje lub opcjonalne dodatki. Co więcej, w trosce o przejrzystość ich aplikacje mają otwarty kod źródłowy.

4. Streaming (15% oceny ogólnej)

Wydajność streamingu opisuje zdolność VPN-u do konsekwentnego omijania geoblokad platform streamingowych, takich jak Netflix, BBC iPlayer oraz Hulu.

Jak testujemy

Aby przetestować VPN pod kątem streamingu, po prostu łączymy się z jego serwerem w wymaganym regionie i próbujemy uzyskać dostęp do treści. Zanim uznamy wynik za pozytywny, upewniamy się, że plik wideo ładuje się prawidłowo, dźwięk i obraz są zsynchronizowane oraz nie ma żadnych zakłóceń.

Test wielu VPN-ów z NBA League Pass

Każda sieć VPN została osobno przetestowana z dziesiątkami różnych platform streamingowych.

Mamy konta na 120 popularnych platformach streamingowych z całego świata.

Postępujemy zgodnie z ustalonym planem, według którego każdy VPN jest testowany co tydzień z najpopularniejszymi serwisami streamingowymi, takimi jak amerykański Netflix i BBC iPlayer. Mniej popularne usługi są testowane raz w miesiącu.

Wykorzystujemy te dane, by prześledzić skuteczność każdego VPN-u (w procentach) w ciągu ostatnich trzech i 12 miesięcy. Dzięki temu wiemy, jak niezwodne są testowane usługi VPN z poszczególnymi platformami streamingowymi.

Oto lista platform streamingowych, które regularnie testujemy:

  1. Channel 4
  2. Prime Video
  3. BBC iPlayer
  4. Disney+
  5. HBO Max
  6. Hotstar
  7. Hulu
  8. ITVX
  9. Netflix

Jak oceniamy

Oto system punktacji, który stosujemy, by obliczyć ocenę usługi VPN pod kątem streamingu:

  • 0,1 – 0,9: Nie jest w stanie odblokować żadnych platform streamingowych.
  • 1,0 – 3,9: Może odblokować amerykańskiego Netflixa lub BBC iPlayer.
  • 4,0 – 6,9: Odblokowuje amerykańskiego Netflixa i BBC iPlayer.
  • 7,0 – 8,9: Działa z wieloma serwisami streamingowymi, jak Hulu, HBO Max i Prime Video.
  • 9,0 – 9,8: Działa ze wszystkimi testowanymi usługami.
  • 9,9 – 10,0: Niezawodnie odblokowuje wszystkie platformy streamingowe.

Nasz system punktacji umożliwia testerom ocenę skuteczności VPN-u za pomocą wskaźników jakościowych, takich jak rozdzielczość wideo, czas ładowania i buforowanie oraz przyznanie punktów w stosownym zakresie.

5. Łatwość użytkowania (10% oceny ogólnej)

Łatwość użytkowania informuje, jak proste, łatwe w obsłudze i intuicyjne jest korzystanie z oprogramowania VPN.

Jak testujemy

Wszystkie testy VPN-u pod kątem łatwości użytkowania są przeprowadzane w kontekście codziennego korzystania. Mając na uwadze naturę tego wskaźnika, nie przeprowadzamy specyficznych testów, aby przyznać ocenę w danej kategorii.

Podczas ponad 40 godzin początkowych testów dokumentujemy różne aspekty, które mają wpływ na ogólny komfort obsługi, w tym jakie VPN sprawia ogólne wrażenie, jak łatwa jest nawigacja, jakie opcje sortowania serwerów są dostępne oraz czy funkcje są jasno oznaczone.

W ocenie danej kategorii staramy się ująć, jak przyjemne jest korzystanie z danego VPN-u na różnych platformach, w tym na komputerach stacjonarnych, urządzeniach mobilnych, urządzeniach streamingowych i routerach.

Jak oceniamy

W przeciwieństwie do innych kategorii Łatwość użytkowania nie polega na kalkulatorze danych. Metoda punktacji jest przede wszystkim jakościowa, opiera się na osobistym doświadczeniu podczas korzystania i opinii naszych testerów na temat produktu. Jednak aby zminimalizować ryzyko uprzedzeń, angażujemy wielu testerów.

Uwzględniamy również pewne mierzalne wskaźniki, w tym czas konfiguracji, liczbę kliknięć wymaganych do wykonania typowych zadań oraz liczbę kodów CAPTCHA napotykanych podczas przeglądania sieci. Nagradzamy również VPN-y, które zapewniają pomocne wprowadzenie do korzystania z usługi.

Aby zdobyć wysoką ocenę, VPN musi być bardzo intuicyjny w obsłudze na wielu różnych platformach. Aplikacja dla Windowsa, macOS, iOS i Androida to absolutne minimum – powinien również oferować wersje dla Linuksa, Fire TV lub routera.

Aby uzyskać niską ocenę w tej kategorii, VPN musiałby być trudny w instalacji lub stosować skomplikowany proces rejestracji. Ponadto, przy codziennym użytkowaniu aplikacja czasem musiałaby się zawieszać lub regularnie generować błędy.

6. Pobieranie torrentów (5% oceny ogólnej)

W testach pod kątem obsługi torrentów mierzymy zdolność VPN-u do niezawodnego ukrycia Twojej aktywności P2P przed dostawcą usług internetowych oraz innymi podmiotami trzecimi przy zachowaniu wysokich prędkości pobierania.

Jak testujemy

Aby ocenić możliwości VPN-u pod względem obsługi torrentów, przeprowadzamy kontrolowany test. Korzystając z naszego stałego połączenia internetowego o szybkości 10 MiB/s oraz maszyny wirtualnej z Windowsem, pobieramy plik torrent o rozmiarze 1GB z prywatnego hosta podczas połączenia z najbliższym serwerem VPN.

W tym celu używamy oprogramowania do torrentów qBittorrent i pobieramy nasz własny plik testowy o wielkości 1 GB z hosta o stałej prędkości, by zapewnić spójność wyników.Anonimowe pobieranie torrentów z IPVanish

Każdy VPN musi przejść nasz standaryzowany test pod kątem obsługi torrentów.

Jak oceniamy

Aby ocenić wydajność VPN pod kątem torrentów, używamy czysto matematycznego równania, które uwzględnia pięć kluczowych kryteriów.

Oto system punktacji, który umożliwia nam obliczenie oceny VPN-u pod kątem obsługi torrentów:

    1. Prędkość (przyznajemy do 3,0 pkt): Mierzymy średnią szybkość transmisji VPN-u na połączeniu testowym 10 MiB/s po pobraniu pliku testowego o rozmiarze 1 GB. Wartość w skali od 0 do 10 zostaje podzielona przez 3,33, aby uwzględnić jej 30% udział w ogólnej ocenie obsługi torrentów.
    2. Zabezpieczenia i funkcje (przyznajemy do 2,0 pkt): Niniejsza ocena jest brana bezpośrednio z sekcji Zabezpieczenia i funkcje recenzji usługi VPN. Następnie dzielimy ją przez 5, aby uwzględnić jej 20% udział w ogólnej ocenie obsługi torrentów.
    3. Przechowywanie logów i dawne zachowanie (przyznajemy do 2,0 pkt): Dana ocena jest brana bezpośrednio z sekcji Prywatność i przechowywanie logów recenzji usługi VPN. Następnie dzielimy ją przez 5, aby uwzględnić jej 20% udział w ogólnej ocenie obsługi torrentów.
    4. Sieć serwerów i przyjazny stosunek do ruchu P2P (przyznajemy do 2,0 pkt):
      1. Ocena 10: Wszystkie serwery zezwalają na ruch P2P.
      2. Ocena 7,5: Niemal wszystkie serwery zezwalają na ruch P2P.
      3. Ocena 5,0: Ograniczona obsługa P2P z regionalnymi serwerami, np. jeden lub dwa serwery dla całej Europy.
      4. Ocena poniżej 2,5: Kilka serwerów P2P dla całej sieci lub brak serwerów P2P w pewnych regionach, np. w Azji.

Następnie dzielimy uzyskany wynik przez 5, aby uwzględnić jego 20% udział w ogólnej ocenie obsługi torrentów.

  1. Istotne funkcje dodatkowe (przyznajemy do 1,0 pkt):
    1. Ocena 1,0: VPN oferuje Kill Switch i przekierowanie portów.
    2. Ocena 0,5: VPN oferuje jedną z dwóch funkcji.
    3. Ocena 0: VPN nie ma przekierowania portów ani funkcji Kill Switch.

7. Lokalizacje serwerów (5% oceny ogólnej)

Kategoria Lokalizacje serwerów ocenia dostępność oraz różnorodność lokalizacji adresów IP oferowanych przez dany VPN. Możliwość połączenia z większą liczbą krajów ma bezpośredni wpływ na to, czy będziesz w stanie uzyskać dostęp do treści regionalnych i utrzymać przy tym wysokie prędkości.

Jak testujemy

Aby przetestować sieć serwerów usługi VPN, porównujemy listę serwerów na jej stronie internetowej oraz w aplikacjach. Następnie podliczamy łączną liczbę dostępnych serwerów, liczbę krajów, z którymi można nawiązać połączenie oraz liczbę oferowanych lokalizacji miejskich.

Wszystkie te dane kompilujemy w tabeli podzielonej na kontynenty, co daje nam dobry ogląd tego, jak równomiernie rozmieszczone są serwery usługi dookoła świata.

Obraz przedstawiający listę serwerów na stronie internetowej TunnelBear.

Sprawdzamy listę serwerów wszystkich usług VPN na ich stronach i weryfikujemy w oprogramowaniu.

Jak oceniamy

Oto system punktacji, który stosujemy, by obliczyć ocenę lokalizacji serwerów usługi VPN:

  • 0,1 – 0,9: Jedna, stała lokalizacja serwera.
  • 1,1 – 1,5: Jedna, dynamiczna lokalizacja serwera.
  • 1,6 – 5,9: 2-6 lokalizacji krajowych.
  • 6,0 – 6,9: 6-12 lokalizacji krajowych.
  • 7,0 – 7,9: 12-20 lokalizacji krajowych.
  • 8,0 – 8,9: 21-40 lokalizacji krajowych.
  • 9,0 – 9,9: Ponad 40 krajów i do 20 serwerów miejskich – łącznie do 1000 serwerów.
  • 9,9 – 10,0: Ponad 40 krajów i ponad 20 serwerów miejskich – łącznie ponad 1000 serwerów.

Nasza metodyka oceniania lokalizacji serwerów opiera się na wskaźnikach ilościowych, takich jak liczba krajów oraz łączna liczba serwerów.

Zachowujemy jednak pewien poziom elastyczności w ramach systemu punktacji, aby móc uwzględnić czynniki jakościowe bazujące na osobistych odczuć naszego zespołu. Obejmują one względną popularność lokalizacji oraz równowagę między liczbą serwerów fizycznych i wirtualnych.

8. Obsługa klienta (5% oceny ogólnej)

Mając na uwadze zaawansowaną technicznie naturę wielu funkcji usług VPN, szybki dostęp do pomocnej oraz kompetentnej obsługi klienta jest bardzo ważny. Nasza ocena w tej kategorii dotyczy prawdopodobieństwa uzyskania adekwatnej pomocy od usługodawcy VPN, gdy będziesz jej potrzebować.

Jak testujemy

Aby przetestować obsługę klienta sieci VPN, kontaktujemy się bezpośrednio z jej zespołem wsparcia za pośrednictwem wszystkich dostępnych kanałów komunikacji i sprawdzamy poprawność udzielonych nam odpowiedzi.

Jeśli mamy taką możliwość, inicjujemy czat na żywo z przedstawicielem VPN-u. Mierzymy jego czas odpowiedzi, zdolność do zrozumienia i rozwiązania naszego problemu oraz ogólną poprawność przekazanych nam informacji.

Podobnie w przypadku obsługi mailowej lub telefonicznej wysyłamy rzeczywiste prośby o pomoc. Analizujemy czytelność oraz prostotę otrzymanych odpowiedzi i postępujemy zgodnie z instrukcjami, by ocenić ich poprawność.

Wreszcie ręcznie sprawdzamy dostępność oraz jakość zasobów online, takich jak sekcje często zadawanych pytań oraz dokumenty z instrukcjami. Stosujemy standardowy zestaw pięciu typowych zapytań użytkowników, które obejmują zadania takie jak konfiguracja VPN-u na routerze, by ocenić poprawność oraz prostotę przekazanych nam informacji.

Obsługa klienta NordVPN

Ręcznie kontaktujemy się z VPN-em za pośrednictwem wszystkich dostępnych kanałów pomocy.

Jak oceniamy

Oto system punktacji, który umożliwia nam obliczenie oceny jakości obsługi klienta usługi VPN:

  • 0,1 – 0,9: VPN nie oferuje żadnego wsparcia.
  • 1,0 – 5,0: Obsługa jest dostępna za pośrednictwem jednego kanału, np. zasobów online, e-maila lub telefonu.
  • 5,1 – 8,5: VPN oferuje dwa kanały pomocy, np. zasoby online i e-mail lub zasoby online i telefon.
  • 8,6 – 9,5: Dostęp do czatu na żywo oraz dwóch innych kanałów pomocy, takich jak zasoby online, e-mail lub telefon.
  • 9,6 – 10,0: VPN zapewnia doskonałą obsługę klienta za pośrednictwem zasobów online, e-maila oraz czatu na żywo. Konsultanci zawsze są kompetentni i pomocni.

Nasza metodyka oceny obsługi klienta VPN-u opiera się głównie na mierzalnych wartościach, takich jak czas i poprawność odpowiedzi oraz dostępność zasobów.

Dopuszczamy również pewien poziom elastyczności, aby móc uwzględnić w ocenie wskaźniki jakościowe, np. punktualność i wiedzę pracowników działu obsługi klienta.

9. Omijanie cenzury (5% oceny ogólnej)

Omijanie cenzury ocenia, jak dobrze VPN radzi sobie z omijaniem geoblokad stron internetowych oraz aplikacji takich jak YouTube w Chinach.

Jak testujemy

Narzędzia przeciwdziałające cenzurze usług VPN testujemy ręcznie w Chinach. Wszystkie informacje, z których korzystamy, uzyskaliśmy samodzielnie podczas naszych badań – nie polegamy na danych podmiotów trzecich.

Aby przeprowadzić ten test, łączymy się z komputerem stacjonarnym z systemem Windows 10 zainstalowanym na serwerze w Szanghaju. Następnie łączymy się z serwerem VPN i sprawdzamy, czy jesteśmy w stanie uzyskać dostęp do witryn, które zazwyczaj są blokowane, takich jak YouTube, Instagram czy Wikipedia.

Monitorujemy wskaźnik sukcesu każdego VPN-u przez ostatnie trzy oraz 12 miesięcy, aby zarejestrować wahania ich zdolności do omijania cenzury rządowej w Chinach. Każdy VPN jest testowany raz w tygodniu, co daje nam precyzyjną ocenę niezawodności.

Surfshark odblokowuje YouTube w Chinach

Własnoręcznie testujemy wszystkie usługi VPN w Chinach.

Jak oceniamy

Oto system punktacji umożliwiający obliczenie oceny VPN-u pod względem skutecznego omijania cenzury:

  1. Wskaźnik sukcesu w Chinach (przyznajemy do 8,0 pkt): Dana ocena opiera się na procentowym wskaźniku sukcesu VPN-u w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Przykładowo, VPN ze wskaźnikiem sukcesu wynoszącym 75% uzyska 7,5 pkt na 10. Następnie dzielimy tę liczbę przez 1,43, aby uwzględnić jej 70% udział w ogólnej ocenie omijania cenzury.
  2. Serwery w pobliżu Chin (przyznajemy do 1,0 pkt): Liczbę serwerów w pobliskich regionach oceniamy na skali od 0 do 10. Najwięcej punktów przyznajemy VPN-om z serwerami w Hongkongu, na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, w Singapurze, Japonii i Tajlandii. Następnie dzielimy tę liczbę przez 10, aby uwzględnić jej 10% udział w ogólnej ocenie omijania cenzury.
  3. Technologia maskowania (przyznajemy do 1,0 pkt): VPN uzyska ocenę od 0 do 10 w zależności od liczby oferowanych funkcji maskowania, jak protokoły maskowania, serwery maskowane i opcje proxy. Ocena bierze również pod uwagę skuteczność technologii maskowania na podstawie wyników naszych testów. Następnie dzielimy tę liczbę przez 20, aby uwzględnić jej 5% udział w ogólnej ocenie omijania cenzury.

Nasz system punktacji opiera się na ilościowych punktach danych i prezentuje kompleksowy obraz zdolności VPN-u do omijania cenzury Internetu. Wskaźnik sukcesu usługi VPN ma największy wpływ na ocenę końcową w tej kategorii, ponieważ jest to jej główny cel.

To jednak niejedyna zmienna, która jest brana pod uwagę. Przykładowo, uwzględniamy też średnią prędkość, ponieważ cenzorzy Internetu często ograniczają przepustowość, co może prowadzić do przekroczenia limitu czasu oczekiwania serwera i komunikatów o błędach. W związku z tym prędkości połączenia VPN-u odgrywają ważną rolę, jeśli chodzi o jego użyteczność pod kątem omijania cenzury.

Oceny przypadków użycia

Jeśli poszukujesz najlepszego VPN-u dla konkretnego celu, urządzenia lub regionu, nasi eksperci tworzą specjalne metodyki testowania i oceniania dedykowane wyłącznie tym aspektom.

Rozpatrujemy najważniejsze czynniki decyzyjne dla danego celu i przypisujemy im wagę w zależności od ich znaczenia. Następnie oceny z poszczególnych kategorii są łączone, aby utworzyć unikatową ocenę przypadku użycia dla konkretnego celu.

Kategorie mogą się różnić, ale obejmują takie czynniki jak:

  • aplikacja na Maca
  • kompatybilność z urządzeniami streamingowymi
  • wskaźnik sukcesu w Chinach
  • niezawodność z amerykańskim Netflixem

W sytuacjach, gdy oceniamy przypadki użycia, wyjaśniamy metodykę testowania oraz oceniania bezpośrednio na stronie.