Figaro

Efsanevi. Figaro, açık deniz yarışlarında mükemmelliğe bir övgüdür.
One-design yelkenli tekne, ilk olarak Solitaire du Figaro için tasarlanmış ve en iyi kaptanlardan bazılarının denizde eşit şartlarda rekabet etmesine olanak sağlamıştır. Yarışçı, bir Figaro ile farkı yaratır.

OLAĞANÜSTÜ BİR MACERANIN BAŞLANGICI

Son derece yenilikçi Figaro Bénéteau 1 , BENETEAU tarafından 1990 yılında Groupe Finot ile iş birliği içinde solo gerçekleştirilen yarış Solitaire Le Figaro için piyasaya sürüldü ve tüm yeni nesil yelkenciler için bir çığır açtı: Yves Parlier, Michel Desjoyeaux, Jean Le Cam, Philippe Poupon, Franck Cammas, Kito de Pavant, vb. Son derece yenilikçi Figaro Bénéteau 1Figaro, başından itibaren açık deniz yarışları düşünülerek tasarlanmış balastlı ilk üretim tekneydi ve denizde hava nasıl olursa olsun performansları büyük bir etki yarattı. 9,14 metrelik (30 ft) GRP gövdesi ve sabit omurgasıyla, yarışa meraklı yelkenciler için gerçek bir zevkti ve Solitare solo yarışının 1.500 ila 2.000 millik tüm zorluklarının üstesinden büyük bir gösterişle geldi.

İkonik Yelkenli Tekne Seviye Atlıyor

Marc Lombard Yacht Design tarafından tasarlanan Figaro Bénéteau 2 , 2003 yılında üretildi.  Şimdi 10 metre uzunluğunda, çift dümenli, özel üretim karbon direği ve daha geniş gövdesiyle kaptanlar, çok daha hızlı ve çevik yeni bir yarış deneyiminin keyfini çıkarıyor. Önceki modeli gibi, Figaro Bénéteau 2 de, açık deniz yarışlarını meslek edinmek ve bazı büyük etkinliklerde başarılı olmak isteyen genç kaptanları eğitmek için mükemmel.
2003-2017 yılları arasında yaklaşık 100 Figaro teknesi üretildi ve tekne 2018 yılına kadar Figaro Bénéteau sınıfı tarafından kullanıldı.

Fıgaro BENETEAU 3, benzersiz bir yenilik

2019 yılında Van Peteghem Lauriot-Prévost (VPLP) mimarlarıyla birlikte tasarlanan foillere sahip one-design Figaro BENETEAU 3’ün piyasaya sürülmesi, yeni bir gelişmeye sahne oldu. Yarışta her ayrıntı önemli olduğundan, her şey yelken altında stabiliteyi, hızı ve doğruluğu artırmak için tasarlanmıştır. Balastsız daha iyi performans gösteren balsa sandviç panelli, fiberglas ve GRP gövdesi, minimum sürtünme ile düz bir seyir için derin bir su çekimine sahiptir ve direği daha arkaya konumlandırılarak yelken alanı artırılmıştır. Figaro Bénéteau 3, hızı artıran ve yarış sırasında geniş bir navigasyon seçeneği sunan ve elbette denizdeki gerilimin daha uzun sürmesini sağlayan bir teknoloji ve mükemmelliğin özünü sunuyor.

Dikkat Çekici Performans

Imoca 60 foillerinin aksine, Figaro BENETEAU 3 içe doğru dönen ve farklı şekilde çalışan foillere sahiptir. Bunlar çok yönlüdür, sürüklenmeyi azaltır ve ağırlığı artırmadan teknenin sağa yatış momentini iyileştirir. Bu da 32 feet'lik bir monohull için olağanüstü performans sağlar.

Bunları biliyor muydunuz?

2019 yılında Beneteau, Fransız yelkenciliğinin en sevilen yelken yarışlarından 50. Solitaire du Figaro 'ya hazırlık olarak, bir ay içinde elli civarında Figaro Bénéteau 3 teknesini çok sayıda istekli kaptana teslim etti; böylece her yarışmacı teknesini aynı anda teslim alarak diğer yarışmacılara göre herhangi bir dezavantaj yaşamadı. Bu sayede her biri kendi one design’ını tanıyıp, eğitime başlayabildi.

Navigasyon Programları

Figaro tekneleri gerçek birer yarış makinesidir ve son derece rekabetçi yarışlarda birbirleriyle yarışırlar.

Solitaire du Figaro, her yıl birkaç düzine tanınmış yelkencinin katıldığı ve onları İspanya veya İrlanda'ya kadar götürebilen 2.000 deniz mili uzunluğundaki rotasıyla, Fransa kıyılarında bu mücadelenin tadını çıkardıkları en ünlü yarıştır. Heyecanla beklenen diğer büyük buluşma ise Transat Paprec’tir.

ex-Transat AG2R, her iki yılda bir düzenlenen mürettebatlı bir yarıştır. Rotası Concarneau'dan Batı Hint Adaları'ndaki St Barts'a kadar uzanmaktadır. Bu 3890 deniz mili genellikle 3 hafta içinde tamamlanmaktadır. Diğer açık Figaro Bénéteau etkinlikleri, Solo Maitre CoQ, Sardinha Cup, Tour de Bretagne à la voile ve Solo Guy Cotten gibi Fransız Açık Deniz Yarış Şampiyonası'nın bir parçasıdır.  

Ödül(ler)

European Yacht of the Year 2018
Figaro BENETEAU 3
Yacht & Yachting Award 2018
Figaro BENETEAU 3